AKTUÁLNĚ / Krimi

Popis:
7.3.2018

V Bohumíně se zajímají o to, zda se lidé cítí v ulicích bezpečně

BOHUMÍN

Radnice v Bohumíně se opět pouští do průzkumu pocitu bezpečí. Ten poslední proběhl před třemi lety a zapojilo se do něj téměř tisíc lidí. Na základě jeho výsledků v bohumínských ulicích přibyli například asistenti prevence kriminality, nové kamery a radnice zavedla i nové protidrogové programy. Od té doby v Bohumíně razantně klesl ročně počet trestných činů. A to z 449 na 353 trestných skutků.

Pocit bezpečí je pro člověka jednou z podmínek pro to, aby byl někde ochoten žít a vychovávat děti. Proto se snažíme, aby lidé vnímali Bohumín jako bezpečné místo. V posledních letech se nám podařilo několik zásadních kroků. Po dlouhých bojích jsme konečně z Bohumína vytlačili všechny herny a podařilo se prosadit bezhotovostní výkup kovů ve sběrnách. Posílili jsme i městskou policii, která ve městě působí téměř 30 let. Nově s nimi v ulicích fungují i asistenti prevence kriminality, kteří docházejí do problematických míst, převážně u ubytoven, kde jsme navíc rozšířili i kamerový systém. Zároveň jsme zaměstnali operátora policejních kamer, který ve špičkách monitoruje dění na 23 obrazovkách,“ sdělil starosta Bohumína Petr Vícha.

Bohumínské ulice by tak měly být bezpečnější. Cítí to tak i samotní Bohumíňáci? To má opět zjistit interaktivní anonymní dotazník zaměřený na pocit bezpečí v bohumínských ulicích. Zájemci jej najdou na městském webu v sekci Radnice, v kategorii Dotazníky, k vyplnění bude k dispozici až do konce dubna.

Před třemi lety se Bohumíňáci cítili nejvíce ohroženi kapesními krádežemi, vandalismem, vloupáním a fyzickým napadením. Lokality, které dotázaní označili jako nejproblémovější, korespondovaly s místy, kde se nacházejí soukromé ubytovny. Nejméně bezpečně se lidé před třemi lety cítili u vlakového nádraží, na pěší zóně a v oblasti drátoven. Na veřejných prostranstvích označili za největší problém především ubytovny, drogy a sociálně slabší etnikum.

„Strukturu ankety jsme neměnili. Chceme mít srovnání s předchozími výsledky. Předpokládáme, že opatření, která jsme na základě podnětů z průzkumu v průběhu tří let zrealizovali, by se v současném dotazníku měla projevit,“ doplnil starosta Vícha.

Vyplnění ankety zabere lidem maximálně deset minut. Čeká na ně devatenáct jednoduchých otázek, ze kterých vyplyne, jak bezpečně se v Bohumíně cítí. Podle výsledků dotazníku pak město hodlá podniknout další kroky pro zvýšení bezpečnosti.

Zatímco v některých městech Karvinska kriminalita kolísá či dokonce stoupá, v Bohumíně už několik let po sobě padá razantně dolů. Za posledních pět let tady počet evidovaných trestných činů klesl o více než polovinu. Zatímco v roce 2013 zaznamenaly policejní statistiky v Bohumíně 756 trestných činů, vloni už jich bylo o více než polovinu méně, a to 353. Zvýšila se také objasněnost, přesáhla 60 procent.

"Vývoj trestné činnosti v Bohumíně není samozřejmý, v okolí naopak evidují nárůst trestných činů. Těší mě, že společné úsilí městské i státní policie nese ovoce," dodal Vícha.

Autor / zdroj: Mgr. Lucie Balcarová

Doporučujeme

PNEUCENTRUM PROFI s.r.o - PNEUSERVIS pro osobní, dodávkové, nákladní, zemědělské, průmyslové, EM vozy a motocykly

3D3 geometrie pro os., dod. a offroad vozy, autodiagnostika, čištění a diagnostika autoklimatizace, seřizování světel pomocí regloskopu,opravy autoskel, AUTOSERVIS. PNEUCENTRUM PROFI s.r.o., Frýdecká 277, 739 61 Třinec, tel.: 558 329 923, 776 766 766.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Oslavy svátku železničářů zpestří atraktivní jízdy zvláštními vlaky

Regionální oslavy svátku železničářů se uskuteční v sobotu 29. září v areálu ostravského hlavního nádraží a v Bohumíně. Příznivci světa na kolejích se

Post

Karviná doma porazila Slovácko

Karvinští už zase ví, jak sladké je vyhrát doma. Poprvé od 25. února získali v utkání tři body. Po změně stran rozhodli zápas svými trefami Tomáš Wágn

Post

Hledání člověka v sutinách domku v Českém Těšíně se protáhlo

Hasiči pátrají v sutinách staršího rodinného domku v Českém Těšíně po potenciální osobě, kterou mohla stavba po čtvrtečním výbuchu zavalit. Na místě c

Reklama

www.pneucentrumprofi.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.pneucentrumprofi.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA