SPORT / Hokej

Popis:
20.1.2019

Poruba opět zvládla nájezdovou loterii a v derby porazila Havířov

OSTRAVA / HAVÍŘOV

Na branku fanoušci obou táborů čekali bezmála třiačtyřicet minut, když přesilovou hru využil k radosti domácích Tomáš Guman. Porubské vedení však netrvalo ani pět minut, protože početní výhodu na druhé straně využil Jakub Kotala. Nikdo jiný střeleckou listinu v základní hrací době ani prodloužení nerozšířil. Vítěze určily až samostatné nájezdy, ve kterých vystřelil bod navíc pro domácí v páté sérii Radim Toman.

Poruba zahájila derby aktivně a už po sedmnácti vteřinách hry prověřil gólmana Matouška od mantinelu Kanko. Hosté se sice také dostali do šance zásluhou Gřeše, který nebezpečně prověřil Dolejše, ale jejich útočné snažení zpražilo vyloučení obránce Mataie. Domácí se usadili v útočné třetině a přesilovkovou kombinaci z mezikruží zakončoval po přihrávce Jáchyma nadvakrát Toman, ale Matoušek vždy betonem vytěsnil kotouč. Už při rovnovážném stavu na ledě se připomněl porubskému publiku někdejší domácí hráč Marek Haas, kterého našel přesnou přihrávkou Procházka, ale Dolejš jeho úmysl přečetl. Obrovskou šanci v sedmé minutě neproměnil Kanko, jenž se hnal od vrcholku kruhů sám na Matouška, ale bekhendový blafák skončil jen na betonech havířovského gólmana. AZ se dostával do tlaku, který v polovině periody gradoval. Nejprve Dolejš vytlačil ramenem střelu Pořízka z vrcholu pravého kruhu. Ve druhém případě zachránila porubského gólmana tyč po pokusu Semana a také dvojnásobné štěstí, když dorážka Maruny se projela po brankové čáře a sražená střela Rehuše se snesla těsně kolem tyče. Havířovští se dál tlačili do zakončení a pobídku Gřeše nevyužil Pořízek, který z blízka trefil Dolejše. Horké chvíle zažíval gólman domácích i v samotném závěru periody, když nejprve chytil pokus Rašnera a po nepřesné rozehrávce vyhrál i tuhý boj s Marunou u pravé tyče.

Hosté začali druhou periodu pořádně od podlahy a už po pár vteřinách vypálil od modré čáry Bořuta, jehož střelu Dolejš vyrazil, ale číhající Rehuš se ke střele nedostal. Hra se vyrovnala při hře čtyři na čtyři, když byli současně vyloučeni za vzájemnou potyčku Pastor s Kotalou. Těsně před jejich návratem se mohl dostat do sóla Jan Káňa, ale při přebírání kotouče ztratil rychlost a následné nebezpečí pokryla hostující obrana. Chvíle klidu se snažil rozbít Radek Veselý, ale ani jedna jeho střela za Dolejše z dobrých pozic nepropadla. Zmarem skončilo i přečíslení Gřeše s Pořízkem, když druhý jmenovaný se ke kotouči vůbec nedostal. Ostravský celek zahrozil během početní výhody, když střela Urbance se zastavila v brankovišti a byla chvíli bez dozoru. Ve čtyřiatřicáté minutě si zahrál první početní výhodu Havířov, ale přes výborně blokující obránce domácích kotouče nelítaly a naopak to byl Ctirad Ovčačík, jenž vystihl na červené čáře rozehrávku a mohl pelášit sám na branku, ale nerovnost na ledě jeho výpad zmařila. Dvě a půl minuty před sirénou se odrazil kotouč do mezikruží přesně na hůl ruské posily Mamaeva, ale ani on svou ránou síť nerozvlnil, když Matoušek jeho mohutný nápřah lapil. Poslední minutu okořenily dvě gólové šance. Nejprve trojice Káňa-Kanko-Dufek zatápěla Matouškovi a na poslední chvíli našel kotouč ve skrumáži těl jeden z hostujících obránců. Otřepané nedáš-dostaneš viselo ve vzduchu, když z rychlého protiútoku zakončoval situaci dva na jednoho Seman do betonu Dolejše.

Třetí periodu zahájili aktivně domácí a po akci Kanka se dostal ke střele Černý, ale Matoušek byl na místě. Obrovskou šanci na první branku měl ve dvaačtyřicáté minutě Ollender, který dorážel střelu Ďurače do téměř prázdné branky, ale Matoušek se zázračně přesunul. Následně usedl za nedovolenou výstroj na trestnou lavici Cihlář, a jak se ukázalo, bylo to klíčové vyloučení. Domácí se usadili v pásmu, Jáchym našel přihrávkou v prostoru brankoviště Tomáše Gumana, který v čase 42:55 zakvedlal s kotoučem a překonal Matouška. Havířovské střídačce zatrnulo vzápětí znovu, když v signalizované výhodě putovala zpětná přihrávka směrem na prázdnou branku, ale naštěstí pro hosty zamířila vedle brankové konstrukce. Během přesilové hry si následně AZ vytvořil dvě šance. Střelu z voleje v podání Chrobočka ještě Dolejš vykopl. Při dalším ataku však neudržel střelu Gřeše, která se vykutálela z výstroje přímo na hůl Jakuba Kotaly, jenž v čase 47:04 pohodlně vyrovnal. Vyrovnané utkání se snažili na svou stranu naklonit domácí a střelu Mamaeva umě tečoval Ollender, ale betony Matouška zacvakly v pravou chvíli. Na druhé straně přiťukl kotouč Kotala na Haase, ale jeho střelu zablokovali obránci. Rozhodnutí na holi měl Bednář, který se zmocnil za brankou kotouče, vybruslil si do výhodné pozice a k samotné dokonalosti chybělo jen přesně zacílit. Litovat nepřesného zakončení mohl o to více, když byl za pár vteřin vyloučen. Během přesilové hry vypálil Urbanec a těsně před Matouškem tečoval kotouč Illéš, ale mimo tři tyče. Oslabení si zahrála při vyloučení Illéše i Poruba, ale hosté se do tlaku nedostali a jediný pokus Rašnera kryl Dolejš. Půl minuty před třetí sirénou dobruslil Kanko v útočném pásmu kotouč a směřoval ho před branku na Vymazala, který byl při pokusu o tečování faulován. Ačkoliv se svěřenci Holaně dostali k ještě jedné střele, tak misky vah na svou stranu nenaklonily.

Poruba vstupovala do prodloužení s komfortní výhodou v podobě téměř minuty a půl dlouhé přesilové hry. Havířovská trojice však srdnatě bránila a kromě pokusu Jáchyma z úhlu žádná střela neprošla. Už při situaci tři na tři kouzlil v útočném pásmu Gřeš, ale Dolejše nepřekonal. Na opačné straně se po efektivní stahovačce dostal k Matouškovi opět Jáchym, ale ani tentokrát neměl při zakončení štěstí. Rozhodnutí přinesly až samostatné nájezdy, ve kterých bod navíc pro domácí vystřelil v páté sérii Radim Toman.

HC RT TORAX Poruba 2011 - AZ RESIDOMO Havířov 2:1 po s.n. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 43. Guman (T. Jáchym, Illéš), rozh. náj. Toman – 48. Kotala (Bořuta, Gřeš)
Rozhodčí: Barek, Šutara – Maštalíř, Pechánek
Vyloučení: 4:6
Využití: 1:1
V oslabení: 0:0
Diváci: 952

HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš – Ovčačík, Slavík, Urbanec, Černý, Pastor, Mamayev, Šnajnar – J. Káňa, Kanko, Dufek – Illéš, T. Jáchym, Guman – Ollender, Toman, Ďurač – Alexejev, Vymazal, Fojtík

AZ Residomo Havířov: Matoušek – Chroboček, Matai, Bořuta, Staněk, Rašner, Dudek – Maruna, F. Seman, Rehuš – Bambula, R. Veselý, Kotala – Gřeš, Pořízek, L. Bednář – O. Procházka, Haas, Cihlář

Autor / zdroj: Aleš Koubík / hcporuba.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

RegioJet vytvoří na Ostravsku až 150 nových pracovních míst

RegioJet hledá nové zaměstnance pro stávající dálkové vlaky, i pro nové rychlíky na trase z Bohumína a Ostravy do Brna, které vyjedou od 15. prosince

Post

Vysočina veze z Karviné nadějný výsledek

První barážové utkání dopadlo lépe pro svěřence Františka Straky. V prvním poločase vstřelili dva góly, po změně stran jednou inkasovali. Nedělní odve

Post

Inspektoři z České inspekce životního prostředí uložili loni pokuty za více než 15 milionů korun

V Moravskoslezském kraji provedli inspektoři v loňském roce 1705 kontrol a uložili 279 pravomocných pokut v celkové výši 15 316 390 korun.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA