CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis:
17.10.2019

Sobotní cyklovýlet představí novinky pro kolaře, na účastníky čekají dárky i polský bigos

BOHUMÍN / CHAŁUPKI

Cykloboxy, pikniková místa, nové stezky i značky pro kolaře vyrostly v česko-polském příhraničí. S turistickými novinkami se mohou seznámit rekreační sportovci na společném cyklistickém výletě, který odstartuje v sobotu 19. října od radnice v Bohumíně. V cílovém místě, na starém hraničním přechodu v polských Chałupkách, čeká na účastníky občerstvení v podobě polského bigosu a jako bonus cyklistické vybavení.

„Díky česko-polskému projektu Zpřístupnění Odry a Olše jsme v posledních dvou letech mohli vybudovat rekreační a turistické vybavení u Vrbického a Kališova jezera. Za jeden milion korun jsme zajistili pikniková místa s grily, lavičky, cykloboxy i informační tabuli. Z dotace jsme zaplatili také nové značení některých cyklotras v Bohumíně. Sousední Ostrava postavila za téměř 8 milionů korun 1,2 kilometrovou stezku, která propojuje městskou část Hrušov s Bohumínem,“ informuje místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že do společného mezinárodního projektu jsou kromě Bohumína a statutárního města Ostravy zapojeny i polské obce Krzyżanowice, Gorzyce a Mszana.

Finále dvouletého projektu se odehraje v sobotu 19. října. Pro veřejnost naplánovali partneři výlet na kolech, během nějž si budou moci vyzkoušet některý z cyklistických okruhů a podívat se na novinky, které vznikly z prostředků Evropské unie. „Kdo se bude chtít akce zúčastnit, ať dorazí i se svým kolem o čtvrt na dvanáct k bohumínské radnici. Před ní dostane zdarma cyklomapu s vyznačenými okruhy. O půl dvanácté vyjíždíme směr Vrbické jezero,“ zve zájemce manažerka projektu Radka Michalíková. Trasa na české straně povede ke koblovskému mostu přes ostravskou část Koblov a Antošovickou lávku do Starého Bohumína. „Okruh není náročný, vede po rovině a měří sedmnáct kilometrů. Jízda pelotonu potrvá zhruba hodinu a půl,“ dodává Michaliková. Kdo by nestihl hromadný start od radnice, může vyrazit na trasu individuálně. V případě nepříznivého počasí se počítá se zkrácenou variantou z centra Bohumína po trase C k Antošovické lávce a odtud do Starého Bohumína.

Každý účastník dostane na startu zdarma mapu, v cíli pak tradiční polský bigos a za odměnu si může vybrat i cyklistické vybavení. „Na hraničním přechodu přichystali polští partneři hudební program, který začne v jednu hodinu a potrvá do pozdního odpoledne,“ doplňuje Michaliková. Počítá se i s promítáním propagačního videoklipu na Vrbické jezero v Bohumíně.

Projekt Zpřístupnění Odry a Olše je spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg V-A Česká republika - Polsko. Rozsáhlé investiční akce všech partnerů přišly na 20 milionů korun. Jejich cílem bylo zlepšit turistické podmínky v příhraničí, a to rozšířit cyklistické trasy a odpočinkové možnosti. „Bohumín spolupracuje se sousedy z Polska na mezinárodních projektech už více než deset let. Díky evropské podpoře už jsme společně zrealizovali téměř dvě desítky investičních akcí. Další jsou v běhu nebo je plánujeme,“ uzavírá místostarosta Macura.

Autor / zdroj: Lucie Balcarová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

U požáru na Karvinsku zemřel profesionální hasič

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v úterý v noci v Petrovicích u Karviné u požáru střechy objektu v průmyslovém areálu. Během zásahu došlo ke smrtelném

Post

Ze dvou domů s pečovatelskou službou vzniknou v Bohumíně nové byty

Už v příštím roce nabídnou v Bohumíně zájemcům o bydlení jedenáct nových moderních bytů. Ty vzniknou ve Slezské ulici nedaleko náměstí Svobody ve Star

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA