CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis:
Autor / zdroj: Pavel Čempěl
19.10.2019

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

BOHUMÍN

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s přístřeškem má zpestřit život starším lidem a umožnit méně pohyblivým obyvatelům a jejich příbuzným výlety do blízkého okolí. Radnice za speciální vozítko s elektropohonem zaplatila 156 tisíc korun.

Cyklorikšu bude provozovat Centrum sociálních služeb Bohumín. Seniory vyvezou ven buď jejich příbuzní, kteří si budou moci rikšu zdarma vypůjčit, nebo dobrovolníci. „V Bohumíně už několik let dobře fungují projekty pro seniory založené na dobrovolnické bázi, například hodinový vnuk. Počítáme s tím, že i do projektu senior rikši se zapojí studenti našich dvou středních škol - Gymnázia Františka Živného a Střední školy Bohumín,“ potvrzuje vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč.

Vozítko připomíná bicykl, jen v přední části má dvě kola a sedátko s přístřeškem. Do něj se pohodlně vejde jeden zájemce, případně mohou jet i dva najednou. Výhodou je elektromotor, který pomáhá šlapajícímu při rozjezdu a v nerovném terénu. Cyklorikša je schopna vyvinout rychlost i 25 kilometrů v hodině, pro bezpečnou přepravu cestujících se ale doporučuje výletovat při rychlosti zhruba poloviční, aby šlo dopravní prostředek dobře ovládat.

Aktuálně město využívá hezkého počasí a testuje rikšu přímo v terénu. Počítá i s předváděcími jízdami. „Uskuteční se v sobotu 19. října na seniorských hrách. Na atletickém oválu si účastníci budou moci vozítko vyzkoušet a podělit se s námi o své dojmy. Zároveň naše cykloskupina, která pracuje při městské radě, vytipovává vhodné okruhy a trasy. Tříkolka je považována za kolo, tudíž je možné ji provozovat jak na silnicích, tak i na vyznačených cyklostezkách,“ podotýká Ucháč s tím, že ostrý provoz odstartuje příští rok na jaře. Na pořízení rikši pro seniory se podílela společnost Rockwool, která každým rokem podporuje v Bohumíně smysluplné projekty. Přispěla radnici částkou 1 000 eur.

Nápad cyklorikši je starý osm let a pochází z Dánska. Ujal se v dalších 40 zemích. V Česku začalo jezdit seniorské vozítko poprvé loni v Otrokovicích na Zlínsku, projekt oslovil i radní v Břeclavi či Kadani. Letos k nim přibyl i Bohumín. „Pro seniory, kteří mají potíže s mobilitou, pořádáme už devět let prohlídky města autobusem s komentářem. Nápad s cyklorikšou, díky níž mohou imobilní lidé vyjet na výlet se svými příbuznými, nás oslovil a zalíbil se nám. Dostanou se ven, uvidí město a jeho okolí z jiné perspektivy a ještě stráví volný čas společně s rodinou. V případě, že někdo příbuzné nemá nebo žijí daleko, vypomohou dobrovolníci,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha. Dodal, že město ročně investuje do seniorských projektů a aktivit zhruba 3 miliony korun. Za to Bohumín letos v září opakovaně ocenila krajská rada seniorů jako nejpřívětivější město pro seniory v celém Moravskoslezském kraji.

Autor / zdroj: Lucie Balcarová

DALŠÍ ČLÁNKY

Další sanitáře vychová na podzim AGEL Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Českém Těšíně

Mimořádný zájem registruje AGEL Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická o akreditovaný kurz sanitáře, který pořádá v podzimním t

Krajská hygienická stanice MSK dokončila testování v havířovském domově seniorů

Nákaza v havířovském domově seniorů se zdá být pod kontrolou. Z celkového počtu 435 osob, které byly od začátku nákazy testovány bylo onemocnění COVID

Za muzikou do klubů už od pátku

Přestože probíhají prázdniny a fanoušci muziky by měli pomýšlet spíše na velké hudební festivaly, opak je letos pravdou a tak jistě vezmou zavděk i mé

DNES SE STALO

HISTORIE9. srpna 1791

nechal císař Leopold II. z Vídně do Prahy převézt nejstarší a nejvzácnější z českých korunovačních klenotů - svatováclavskou korunu.

VYNÁLEZY9. srpna 1896

předvedl Albert Schiller v Brně první kinematografické představení, půl roku po prvním filmovém představení na světě.

ZAJÍMAVOSTI9. srpna 1974

Richard Nixon jako první prezident USA rezignoval na svou funkci a do úřadu nastoupil Gerald Ford.

POZVÁNKA OBRAZEM