EKONOMIKA / Podnikání

Miliony korun pomohou malým podnikům na Bohumínsku
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: isifa/thinkstock.com

Bohumínsko

Tři miliony korun na pořízení nových technologií si na začátku příštího roku rozdělí z evropských dotací malé a střední podniky z Bohumínska. Minimální výše příspěvku na zvýšení konkurenceschopnosti je 125 tisíc korun, maximálně je možné čerpat jeden milion korun. Polovinu nákladů na své projekty do výše dvou milionů korun si musí podnikatelé zaplatit sami.

První kolo výzvy na podávání žádosti vyhlásila na začátku prosince Místní akční skupina Bohumínsko. „Cílíme na podnikatele s alespoň dvouletou historií a  s provozovnou na území Bohumína, Dětmarovic, Dolní Lutyně, Doubravy, Petrovic u Karviné, Petřvaldu a Rychvaldu. Žadatelé mohou podporu využít například na nákup strojů, hardware a software či nezbytných sítí. Mezi podporované aktivity patří robotizace, automatizace a také digitalizace,“ vyjmenoval předseda MAS Bohumínsko Lumír Macura. Zájemci musí své záměry předložit ke schválení během ledna 2024.

„Řekněme, že existuje malá firma, která chce prodávat on-line. Může si zažádat o dotaci na zřízení e- shopu či elektronické propojení obchodu se skladem a podobně. Podnikatelé si mohou pořídit inteligentní automatické stroje včetně napojení na jejich vnitropodnikový systém. Ve zdravotnictví dotace poslouží například na pořízení nových diagnostických přístrojů,“ popsala konkrétní možnosti podniků projektová manažerka MAS Bohumínsko Miroslava Klepáčová.

Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost je stěžejním programem na podporu českých podnikatelů ze strukturálních fondů Evropské unie. Zprostředkovává jej ministerstvo průmyslu a obchodu. „Jde o naprosto specifickou výzvu, s níž u nás zatím nemají podnikatelé zkušenosti. Proto na ně apelujeme, aby se nám ozvali a své plány s námi prokonzultovali. S procesem získání dotace jim rádi pomůžeme,“ uzavřela Klepáčová.

Místní akční skupina Bohumínsko je partnerem mezi soukromým a veřejným sektorem a zprostředkovává firmám, spolkům a dalším institucím dosáhnout na peníze z Evropské unie. V mikroregionu s padesáti tisíci obyvateli působí už jedenáctým rokem a za tuto dobu zprostředkovala pro jeho rozvoj více než 130 milionů.

Autor / zdroj: Jana Končítková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.