BOHUMÍN
Mateřská škola v Bohumíně–Záblatí v lokalitě Na Pískách získala grant od Nadace ČEZ na vybudování přírodní zahrady pro environmentální výchovu.
Poslední říjnový den mohly děti se svými učitelkami slavit nejen Halloween, ale především otevření tří přírodních učeben. „Učebny nám usnadní vzdělávání dětí v oblasti environmentální výchovy. Učit děti prostřednictvím zážitků a praktického poznání je vždy ten nejlepší způsob, tady navíc půjde o budování vztahu k přírodě, což je v dnešní době více než potřebné,“ uvedla Darina Ježíšková, ředitelka Základní školy Bohumín-Záblatí, pod kterou mateřinka patří. Radost jí znásobila aktivita rodičů, kteří se do budování nových učeben zapojili spolu s dětmi a zvýšili tím svou sounáležitost se školkou.
Kvalitní práci města i vedení školy ocenil při slavnostním stříhání pásky generální ředitel Elektrárny Dětmarovice Vlastimír Kontrik. „V Bohumíně se pro děti pracuje vždy s maximálním nasazením. Skupina ČEZ tady podpořila už několik aktivit a vždy šlo o precizní projekty. Když vidíme, že financujeme něco, co má opravdu smysl, je naše radost dvojnásobná,“ řekl Vlastimír Kontrik.
Další z účastníků stříhání pásky, starosta Bohumína a opětovně zvolený senátor Petr Vícha, zase ocenil dlouhodobou spolupráci s energetiky. „Musím uznat a poděkovat, že v Nadaci ČEZ má město dlouhodobého a spolehlivého partnera,“ ukončil Petr Vícha slavnostní část akce. Po ní se zástupci města, elektrárny i ředitelky z několika okolních mateřinek pokusili v netradiční hře navrhnout školní zahradu, která by nejvíce vyhovovala dětem.
„Nápad bohumínské školky vytvořit dětem učebny pro praktickou výuku environmentální výchovy se nám v nadaci velmi líbil. Jak jinak u dětí podpořit kladný vztah k přírodě než právě jejich zapojením do běžných prací na zahradě a společným pozorováním drobných živočichů v našem nejbližším okolí?“ doplnila Michaela Zíková, ředitelka Nadace ČEZ.
Tři přírodní učebny zahrnují pěstební zahrádky a kompostér pro pěstitelské práce dětí, pozorovatelny pro pozorování ptáků, motýlů a dalšího hmyzu a zastřešenou učebnu – jako místo pro setkávání, tvoření a sdílení získaných zkušeností.
Projekt se podařilo školce realizovat s finanční pomocí Nadace ČEZ, která poskytla grant ve výši 70 tisíc korun v rámci programu Podpora regionů, a s podporou města Bohumín.