VOLNÝ ČAS / Technické památky

Den otevřených dveří letos na čtyřech nádržích, v laboratořích a dispečinku
Den otevřených dveří na vodním díle Šance. 
Autor / zdroj foto: Šárka Vlčková

Moravskoslezský kraj

U příležitosti Světového den vody vodohospodáři z Povodí Odry opět zpřístupní veřejnosti přehrady Slezská Harta, Kružberk, Šance a nově po rekonstrukci nádrž Morávka. V rámci Dne otevřených dveří bude možné v sobotu 23. března 2024 od 9:00 do 15:00 (poslední vstup 14:30) kromě uvedených vodních děl navštívit také vodohospodářský dispečink a vodohospodářské laboratoře státního podniku Povodí Odry v Ostravě na ulici Varenská č. 49.  Rezervace pro zájemce není nutná.

„Jsme připraveni návštěvníkům, kteří se přijdou podívat na některou z výše uvedených nádrží, představit naši unikátní Vodohospodářskou soustavu Povodí Odry a vodní hospodářství obecně. Snad se nám podaří některé mladé lidi nadchnout pro práci v tomto oboru. Stejně jako v minulých letech bude možné navštívit současně vodohospodářský dispečink a vodohospodářské laboratoře v Ostravě. Musím však ještě upozornit na nepřístupné vodní dílo Žermanice z důvodů probíhající modernizace malé vodní elektrárny,“ informoval generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč.

V rámci sobotního dne otevřených dveří vodohospodáři provedou zájemce běžně nepřístupnými místy přehrad. Mohou si prohlédnout štolu v hrázi i malou vodní elektrárnu, ty jsou instalovány na všech přehradách a také významných jezech. Hrázní zodpoví případné dotazy. V Ostravě Vám ukáží, jak vypadá práce na vodohospodářském dispečinku a co všechno řeší vodohospodářské laboratoře. Návštěvníci mají možnost získat 50% slevu na 1 rozbor vody ze studny nebo domovní ČOV, určený pro nekomerční účely. Stačí v sobotu 23. 3. 2024 navštívit vodohospodářské laboratoře nebo si vytisknout kupón, který bude ke stažení na webových stránkách Povodí Odry od 15. do 31. března 2024. Zde budou také další pokyny ke správnému odběru vody.

Motto letošního Světového dne vody, který připadá na 22. března, je „ Voda pro mír“.

Organizace zpřístupnění vodních děl je rozdílná, podrobnější informace jsou k dispozici na webu Povodí Odry.

Začátkem května pak zahájí provoz Informační centrum na vodním díle Šance, a to od 1. května 2024 od 10:00. Pro zájemce tak bude informační centrum přístupné až do konce září 2024 a to každý týden od čtvrtku do neděle. Více informací najdete na webových stránkách Povodí Odry.

Autor / zdroj: Šárka Vlčková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.