KRÁSA A ZDRAVÍ / Krása a zdraví

Klíšťata nakazila v Moravskoslezském kraji řadu lidí. Někteří dostali klíšťovou encefalitidu i z nepasterizovaného mléka
Ilustrační foto. Klíště. 
Autor / zdroj foto: Wikipedie / James K. Lindsey

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

V Moravskoslezském kraji letos silně přibývá klíšťové encefalitidy. Loni byl spolu s krajem Královéhradeckým z hlediska výskytu nemoci vůbec nejméně postiženým v rámci republiky. Letos se ale může situace změnit. Lékaři evidují velké množství pacientů. Některé nakazilo přisáté klíště, jiní nemoc dostali z infikovaného mléka.

Počasí letos klíšťatům jednoznačně přeje. Ve velkém se vyskytují nejen na loukách a v lesích, ale i v parcích a na březích řek a rybníků. Tedy na místech, na která se v létě vydáváme trávit volný čas. Letošní sezona zatím přinesla nejvíce infekcí klíšťovou encefalitidou za řadu let. Také počet případů lymeské boreliózy je vyšší než loni.

Borelióza je bakteriálního původu a lze ji léčit antibiotiky. Proti viru způsobujícímu klíšťovou encefalitidu (zánět mozku) s možnými vážnými trvalými následky ale přímá léčba neexistuje. Lze pouze tlumit příznaky a pomoci nemocnému chorobu překonat.

Hospitalizace bývá u závažnějších případů nezbytná. „U nás nyní leží pět pacientů. Letos jich už bylo celkem deset, což je hodně na to, v jaké fázi sezony se nacházíme. Loni byla čísla výrazně nižší,“ sdělil zástupce primáře MUDr. Ivo Hiemer ze Slezské nemocnice v Opavě.

Shodou okolností se v Opavě letos také sešlo více lidí s těžším průběhem nemoci. „Pacienti se závažným průběhem u nás začínají na jednotce intenzivní péče a poté, co se dostanou mimo největší ohrožení, jsou na další jeden až dva týdny hospitalizováni na standardní části infekčního oddělení. Po propuštění potom následuje zhruba dvouměsíční rekonvalescence v domácím prostředí,“ doplnil lékař.

Onemocnět lze i z dobrot od bači

Typicky se člověk nakazí po přisátí klíštěte. „K infekci lymeskou boreliózou dochází nejdříve asi 24 hodin od přisátí klíštěte, ale u klíšťové encefalitidy stačí i dvě hodiny,“ varuje ostravský epidemiolog a vakcinolog docent Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu. „Použitím repelentu nebo brzkým odstraněním klíštěte riziko snížíme, ale jedinou skutečně velmi účinnou ochranou je očkování,“ dodal.

Možný je i přenos encefalitidy konzumací tepelně neupravené mléka nakaženého zvířete. Anebo z mléčných výrobků z takového mléka. Může jím být třeba tradiční brynza z ovčího mléka. Na Slovensku aktuálně proběhla epidemie klíšťové encefalitidy. Bylo zaregistrováno několik desítek lidí, u kterých se potvrdila nákaza klíšťovou encefalitidou po konzumaci ovčích sýrů. „Dva případy podezřelé z této cesty přenosu jsme již letos zaznamenali také na našem oddělení,“ sdělil MUDr. Hiemer z opavské nemocnice.

Autor / zdroj: Jan Typlt

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.