Počet alergiků stoupá s globálním oteplováním. V Evropě je až 40 % osob trpících respiračními alergiemi postiženo alergií na pyl, ale přibližně jen 15 % nemocných má nemoc potvrzenou alergologem. Přitom alergie na trávy odpovídá za více než polovinu případů alergické rýmy v Evropě. Čísla neustále stoupají a protože 70 % alergiků udává, že se kvůli alergii cítí limitováno při každodenních činnostech, je na čase zjistit, jak můžete dostat alergii na pyly pod kontrolu.
Říká se tomu sezónní alergická rýma a projevovala se v době, kdy jsou rostliny v reprodukční fázi. Tato fáze se ale čím dál víc protahuje, což je dáno několika faktory. Největší vliv má globální oteplování. Teplejší počasí začíná dříve a končí později a rostliny rostou rychleji. Jenže tím i pylová sezóna trvá delší dobu. A je silnější a agresivnější. Tomu přispívá také fakt, že se k nám dováží rostliny, které se u nás nikdy nevyskytovaly. Komu by se nelíbil třeba takový olivovník? Jenže například právě ten u nás původně nerostl.
Špinavé ovzduší mění strukturu pylových zrn
Za zvyšující se počet alergiků může také znečištěné ovzduší. „Znečištěné ovzduší dráždí nosní sliznici, tím mohou oslabené dýchací cesty reagovat zvýšeně i na alergeny. Nečistoty také mohou přilnout k pylovým zrnkům, tím způsobí změnu jejich trojrozměrné struktury a pyl se stane agresivnějším. A tím se ještě víc zvýší pravděpodobnost, že nám může vyvolat zánět dýchacích cest,“ říká alergolog MUDr. Radek Klubal z Medicínského centra Praha a pokračuje: „Škodlivé účinky má také stres, protože přetěžuje náš imunitní systém. Tělo je tak ohroženo a roste riziko propuknutí alergické rýmy a astmatu.“
Stres umocňuje alergii
Je to logické. Stres přispívá k oslabení imunity i ke zhoršování alergických příznaků, které se stresem umocňují. Když je někdo nevyspalý, kašle víc, než když je vyspalý. Pravděpodobně se se stresem objevují také nové alergie.
K tomu, aby proběhla alergická reakce, stačí opravdu velmi malé množství pylu. „Čím menší velikost pylového zrna, tím hlouběji do dýchacích cest může proniknout a tím větší potíže může způsobit,“ říká MUDr. Klubal. Množství pylu ve vzduchu se zvyšuje při suchém, horkém a slunečném počasí. Pylová zrna se mohou přenášet i na velkou vzdálenost. Může za to nejen vítr a voda, ale i srst zvířat a hmyz. Pokud jste alergičtí, vyhněte se v takových dnech místům, kde se vaše alergeny nachází – pole, vysoká tráva, lesy i parky. Zavírejte okna tehdy, když je teplota nejvyšší a vyhýbejte se namáhavé fyzické aktivitě venku.
Jak dále snížit nepříjemný pyl?
Další podpůrná opatření pro alergika: